SAS Varmo 20 kW
- Kocioł c.o. zasypowy 5 klasy
Kocioł c.o. zasypowy 5 klasy - SAS Varmo 20 kW
Korpus kotła wykonano z atestowanej stali łączonej metoda spawania. Wewnętrze ściany (elementy stykające się z ogniem) korpusu wodnego kotła wykonane są z stali P265GH o grubości 6 mm, zewnętrzne ze stali konstrukcyjnej S235JR o grubości 4 mm. Płaszcz wodny kotła stanowi prostopadłościan o podwójnych ścianach, podzielony przegrodami wodnymi. Wymiennik kotła posiada zabudowany trwale układ zespórek stężających jego powłoki (elementy wzmacniające w postaci tzw. „szyć").
W części frontowej kocioł posiada izolowane stalowe drzwiczki paleniskowe, zasypowe oraz wyczystne górne. Na bokach kotła znajdują się otwory rewizyjne umożliwiające czyszczenie tylnej części wymiennika. Część konwekcyjną korpusu wodnego stanowią: komora zasypowa, pionowy kanał nawrotny oraz dwa poziome kanały. W górnej części palenisko zamknięte jest również płaszcze wodnym, co daje maksymalne wykorzystanie ciepła. Spaliny z kotła odprowadzane są poprzez okrągły czopuch wyposażony w przepustnicę, która umożliwia regulację ciągu. Z boku czopucha znajduje się otwór do czyszczenia.
Palenisko kotła stanowi dolna część komory zasypowej wraz z elementami ceramicznymi zamontowanymi (pionowo) w celu utrzymania odpowiednich warunków spalania paliwa. Panele ceramiczne w tylnej części kotła tworzą rodzaj palnika, przez który w czasie spalania przemieszcza się płomień powstały ze spalania odgazowanego paliwa. Poprzez boczne otwory umiejscowione w tylnym kanale nad palnikiem dostarczany jest strumień powietrza wtórnego. Powietrze pierwotne dostarczane jest poprzez uchylną klapkę w drzwiczkach zasypowych. Między rusztami wodnymi znajdują się żeliwne ruszty ruchome. Pod wymiennikiem ciepła, na całym jego przekroju znajduje się komora wraz z drzwiczkami popielnikowymi
Kocioł posiada certyfikat potwierdzający zgodność z normą 5 klasy wg. PN-EN 303-5:2012 oraz certyfikat Ecodesign.
Nominalna moc grzewcza urządzenia.
Rodzaj spalanego paliwa.
PID to algorytm regulacji, który jest powszechnie wykorzystywany w automatyce przemysłowej. Regulator PID pracuje w pętli sprzężenia zwrotnego i oblicza różnicę między wartością zadaną sygnału a wartością sygnału wyjściowego. Jego głównym celem jest redukcja występującej różnicy poprzez dopasowanie sygnału podawanego na wejście regulowanego obiektu. Innymi słowy, regulator PID dąży do utrzymania wartości wyjściowej na zadanym poziomie.
5 Klasa - Najwyższa
Od 1 lipca 2018 r. zaczął obowiązywać zakaz sprzedaży kotłów o klasie emisji niższej niż 5, zgodnie z normą PN-EN 303-5:2012.
Kotły 5 klasy, to urządzenia które przeszły rygorystyczne badania emisji spalin oraz otrzymały certyfikat 5 klasy według normy PN EN 303-5:2012.
Najnowsza Dyrektywa Ecodesign dotycząca wymagań emisyjnych i energetycznych dla kotłów na paliwo stałe weszła w życie 1 stycznia 2020 r.
Ecodesign to oficjalna Dyrektywa Parlamentu Europejskiego z kwietnia 2015 r. dotycząca wymagań emisyjno-energetycznych dla kotłów na paliwo stałe. Wymagania Ekoprojektu obowiązują od 1 stycznia 2020 r. Dyrektywa zakłada, że nowoczesne urządzenia grzewcze powinny zapewniać wysoką sprawność i niską wartość emisyjną bez względu na to, czy kocioł będzie pracować z nominalną lub obniżoną mocą. Od stycznia 2020 wymagania zawarte w Ekoprojekcie staną się obligatoryjne dla wszystkich urządzeń grzewczych sprzedawanych na rynku zarówno w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej. Dokonując zakupu kotła z certyfikatem Ekoprojektu, mamy pewność, że spełnia on normy ekologiczne przez cały czas jego eksploatacji. Ważniejsze jednak punktu widzenia użytkownika jest to, że nowe wymagania pozwolą zaoszczędzić nawet do 25% energii.
Pełna nazwa rejestrowa producenta.